Budując nowy dom, musisz się liczyć z licznymi pracami, które należy wykonać, aby był nieskazitelny. Wnętrza nie od razu zdradzają swoje braki. Jednym z problemów mogą być nierówności w miejscach, gdzie ściana styka się z sufitem z płyty gipsowo-kartonowej. Takie styki wypełnione są masą szpachlową, lecz nie zawsze to wystarcza. Często potrzebna jest taśma do łączenia płyt gipsowych. Od wyboru odpowiedniej masy oraz właściwego poprawnego wykonania zależy, czy unikniemy w przyszłości nieestetycznych pęknięć i rys. Do szpachlowania warto stosować taśmy do płyt gk z włókna szklanego (flizelina) lub papierową. Należy jednak pamiętać, że taśma do łączenia płyt gk papierowa zapewnia najwyższą wytrzymałość spoiny, lecz jej obróbka jest nieco bardziej pracochłonna. Należy ją nawilżyć przed aplikacją. Praca z nią wymaga nieco wprawy. Taśmy stosuje się do łączenia płyt gipsowo-kartonowych na płaskich powierzchniach, takich jak sufit czy ściany oraz do wykańczania narożników wewnętrznych. Taśma do łączenia płyt gk jest doskonała do maskowania pęknięć i rys na sufitach i ścianach, a także do napraw powierzchni, gdzie siatka lub papier uległy zniszczeniu. Niektóre taśmy do płyt gk, znajdują zastosowanie w miejscach narażonych na wilgoć np. w okolicach wanien i pryszniców. Zaletą taśm do łączenia jest niezwykłą trwałość, nie ma szans o pęknięciu. Za to same doskonale maskują pęknięcia płyt. Taśma do płyt gk jest łatwa i szybka w montażu. Zapewnia proste linie narożników wewnętrznych. Odporna na działanie wody i rdzy. Wydajna, gdyż pozwala na wykorzystanie stu procent materiału. Pozwala na pokrycie dowolną farbą. Nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi, jak spinacze czy taśmy montujące.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Jakie są przyczyny pęknięć?

 

Zarysowania i pęknięcia konstrukcji w płytach gipsowo-kartonowych mogą wystąpić w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, przy dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach zewnętrznych, ale także w połączeniu z masywnymi elementami budynku i podczas wykańczania poddaszy. Na powstawanie rys narażone są szczególnie styki płyt ciętych na budowie, które przed szpachlowaniem należy bezwzględnie odpylić i zagruntować. Dodatkową przyczyną pęknięć może być brak przerw dylatacyjnych. Dlatego przy połączeniach z masywnymi elementami budynku konieczne jest wykonanie połączeń z tzw. rysą kontrolowaną i z użyciem odpowiedniej taśmy dylatacyjnej.  

 

Jak zapobiec pęknięciom?

 

Aby uniknąć powstawania pęknięć i rys w każdym przypadku należy pamiętać, aby

przystępować do szpachlowania dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nie występują gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Należy również pamiętać, aby nie ogrzewać gwałtownie pomieszczeń bezpośrednio po szpachlowaniu. Szpachla może doznać szoku termicznego. Temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż 5°C przez dwa dni przed i po szpachlowaniu. Chcąc osiągnąć trwały i estetyczny efekt wykończenia ścian i sufitów, należy pamiętać o wyborze właściwego produktu oraz przestrzegać rygorów wykonawczych. Najlepiej zlecić wykonanie prac specjalistycznym ekipom wykonawczym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl